عسل

میزان تولید و مصرف عسل

میزان تولید و مصرف عسل

میزان تولید و مصرف عسل را چه در ایران و چه در سایر نقاط جهان، نمی‌توان به طور دقیق مشخص کرد. به همین دلیل آمارهای متفاوتی در این زمینه به چشم می‌خورد. ما نیز سعی کرده‌ایم طبق برآوردهای معتبرترین سازمان‌ها، دقیق‌ترین اطلاعات را در اختیار شما قرار دهیم.

  میزان تولید عسل در جهان

براساس آمار سازمان خواربار و کشاورزی (FAO)، میزان تولید سالانه عسل در جهان، از سال 2000 تا 2021 به شکل زیر بوده (بر حسب تن) :

۲۰۰۰

۱,۲۶۰

۲۰۰۱

۱,۲۴۱

۲۰۰۲

۱,۲۸۸

۲۰۰۳

۱,۳۳۶

۲۰۰۴

۱,۳۶۴

۲۰۰۵

۱,۴۱۶

۲۰۰۶

۱,۵۰۶

۲۰۰۷

۱,۴۵۳

۲۰۰۸

۱,۵۱۷

۲۰۰۹

۱,۵۰۵

۲۰۱۰

۱,۵۳۷

۲۰۱۱

۱,۶۱۰

۲۰۱۲

۱,۶۴۰

۲۰۱۳

۱,۶۸۸

۲۰۱۴

۱,۷۶۰

۲۰۱۵

۱,۸۲۱

۲۰۱۶

۱,۸۶۲

۲۰۱۷

۱,۸۷۸

۲۰۱۸

۱,۸۳۸

۲۰۱۹

۱,۷۵۷

۲۰۲۰

۱,۷۷۴

۲۰۲۱

۱,۷۷۱

در این میان اگر بخواهیم به سهم کشورهای مختلف در تولید جهانی عسل پی ببریم، باید به جدول زیر مراجعه نماییم که میزان تولید عسل را در سال‌های 2019 و 2020 به تفکیک کشورها نشان می‌دهد:

میزان تولید و مصرف عسل

همان طور که مشاهده می‌کنید، کشور چین بزرگ‌ترین تولیدکننده عسل در جهان است و به تنهایی بیش از یک چهارم عسل جهان را تولید می‌کند. براساس همین جدول که منبع آن سازمان فائو است، میانگین تولید عسل در چین تقریبا 450 هزار تن در سال می‌باشد.

میزان تولید و مصرف عسل در جهان

پس از چین، کشور ترکیه دومین رتبه تولید عسل را در جهان دارد و در سال 2020، 109 هزار تن عسل تولید کرده و در تولید جهانی عسل، سهم 6 درصدی دارد.

رتبه سوم تولید جهانی عسل، در سال 2019 متعلق به آرژانتین بوده با میزان 78 هزار تن عسل. ولی در سال 2020 ایران آرژانتین را پشن سر گذاشته و با تولید 79 هزار تن عسل، رتبه سوم را تصاحب کرده است.

میزان تولید عسل در ایران

بر اساس داده‌ها، میزان تولید عسل ایران در سال 2021 به 77 هزار تن کاهش یافته، ولی با این وجود رتبه سوم خود را در رنکینگ جهانی حفظ نموده است. گفتنی است که ایران این رتبه جهانی را مدیون آب و هوای چهارفصل و نیز پوشش گیاهی غنی خود می‌باشد که سه برابر پوشش گیاهی کل قاره اروپا است.

در داخل کشور نیز استان‌های آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی و فارس به ترتیب برترین استان‌ها در زمینه تولید عسل هستند.

مصرف عسل در جهان

از نظر میزان مصرف سالانه عسل، چین با مصرف سالانه 230 هزار تن رتبه نخست را دارد. پس از چین نیز آمریکا رتبه دوم را دارد.

ولی اگر بخواهیم سرانه مصرف عسل را در کشورهای مختلف مقایسه کنیم، ماجرا عوض می‌شود و با جدول زیر روبه‌رو خواهیم شد:

مصرف سرانه بر حسب گرم

مصرف روزانه عسل توسط هر فرد برحسب گرم کشور رتبه

3500

62/9 آفریقای مرکزی 1

2025

55/5 نیوزیلند

2

1600 4/4 اسلوونی

3

1550 24/4 یونان

4

1400

87/3

سوئیس 5

1320

62/3

اتریش

6

1215 33/3 ترکیه

7

  میزان مصرف عسل در ایران

مصرف سرانه عسل در ایران نیز 1300 گرم می‌باشد که رقم خوبی است و بر این اساس می‌توان ایران را به جای ترکیه در جایگاه هفتم قرار داد. شایان ذکر است که میانگین سرانه مصرف عسل در جهان 500 گرم می‌باشد.

امید است با افزایش آگاهی‌های عمومی در خصوص عسل و فواید آن، مصرف آن نیز افزایش یابد. برای مطالعه درمورد فواید عسل، به مقاله “خواص عسل طبیعی” مراجعه فرمایید.

جهت اطلاع از قیمت انواع محصولات و ثبت سفارشات خرید و فروش انواع عسل، می‌توانید از طریق راه‌های ارتباطی با ما تماس بگیرید.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

14 − 12 =